Do czego służy szafa na sprzęt ppoż. i na co warto zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Szafa na sprzęt przeciwpożarowy to forma ochrony na wypadek pożaru. Służy do przechowywania oraz zabezpieczania wyposażenia gaśniczego, ratowniczego i strażackiego. Znajduje zastosowanie w przypadku konieczności ugaszenia rozprzestrzeniającego się ognia. Jak wybrać dobrą szafę na sprzęt przeciwpożarowy?

Czym charakteryzują się szafy na sprzęt przeciwpożarowy?

Szafy na sprzęt ppoż. najczęściej wykorzystywane są w specyficznych warunkach eksploatacyjnych, gdzie istnieje zwiększone zagrożenie pożarem. Należą do nich m.in. hale przemysłowe, magazyny czy place budowy, a także miejsca realizacji remontów. Szafę tego typu można również eksploatować na posesji prywatnej, celem dodatkowego zabezpieczenia prywatnego posiadanego majątku.

Szafy na sprzęt ppoż. najczęściej powstają z blachy ocynkowanej, malowanej farbą fasadową. Można też zastosować oszlifowaną blachę nierdzewną o dowolnej kolorystyce. Najczęściej jednak wybierana jest barwa czerwona, która natychmiast rzuca się w oczy. Całość dodatkowo pokrywa się warstwą antykorozyjną i wytrzymałym lakierem. W produkcji zwykle wykorzystuje się blachę o grubości 1,5-2 mm, co zapewnia optymalną ochroną przed uszkodzeniami.

Znaczna część szaf na sprzęt ppoż. to konstrukcje mobilne. Posiadają specjalnie wydłużoną podstawę, która pozwala na ułożenie sporego obciążenia. Na rynku dostępne są także wersje z kołami. W wielu wariantach posiadają na drzwiach specjalną szybkę do zbicia, która umożliwia szybkie przedostanie się do kluczyka oraz wnętrza szafy.

Do czego służy szafa na sprzęt przeciwpożarowy?

Uniwersalna szafa na sprzęt ppoż. to optymalne zabezpieczenie na wypadek pożaru. Sprawdza się w sytuacjach szczególnego zagrożenia, kiedy ogień może z każdą sekundą zajmować coraz większą powierzchnię. W takiej sytuacji należy przede wszystkim powiadomić straż i oczekiwać na pomoc.

W zależności od dostępnych możliwości, wskazane jest również podjęcie próby opanowania pożaru i rozpoczęcia wstępnej akcji ratunkowej zajętego ogniem obszaru. Dostęp do uniwersalnej szaty na sprzęt ppoż. przydaje się zwłaszcza wówczas, gdy szybkie przybycie straży pożarnej nie jest z jakiegoś powodu możliwe.

Szafa na sprzęt ppoż. stanowi niezbędną pomoc zarówno dla mienia, jak i ludzi. Zapewnia szybki dostęp do podstawowego sprzętu gaśniczego, dzięki czemu znacząco zwiększa szanse na opanowanie żywiołu. Poza gaśnicami, wężami tłocznymi, agregatami, kocami i stojakami hydrantowymi, w szafie na sprzęt ppoż. przechowywać można również drobny sprzęt w rodzaju kluczy, przełączników czy prądownic.

Jak wybrać dobrą szafę na sprzęt przeciwpożarowy?

Rozważając zakup szafy na sprzęt przeciwpożarowy, warto zwrócić uwagę na jej szczegółowe parametry. Konstrukcja powinna być przede wszystkim odporna na działanie czynników atmosferycznych i środowiskowych, włącznie z promieniami UV, śniegiem, deszczem czy skrajnymi warunkami termicznymi. Nie bez znaczenia pozostaje także możliwość konfiguracji gabarytowej, która ułatwia dopasowanie szafy do parametrów pomieszczenia. Wyposażenie powinno zapewniać możliwość przechowywania dowolnego sprzętu przeciwpożarowego.

Wybierając szafę, warto też zwrócić uwagę na certyfikaty gwarantujące spełnienie obowiązujących standardów i norm bezpieczeństwa. Najlepszym rozwiązaniem jest szafa hermetyczna o odpowiednim stopniu ochrony. Optymalne zabezpieczenie można uzyskać w przypadku modeli oznaczonych jako IP 55, które chronią przed wodą, pyłem, gryzoniami oraz owadami.

Szafa na sprzęt ppoż. powinna być też odporna na akty wandalizmu. W tym celu najlepiej wybrać konstrukcję wykonaną z grubej, solidnej blachy ocynkowanej. Dodatkowym zabezpieczeniem może być mocne zamknięcie ryglowe. Warto też zwrócić uwagę na modele wyposażone w zamek z kluczykiem lub modułem umożliwiającym założenie plomby.

Pełną ofertę znajdą Państwo pod linkiem: Szafy i sprzęt ppoż