Meble warsztatowe produkcyjne

Meble warsztatowe są rozwiązaniem stosowanym na szeroką skalę w zakładach produkcyjnych, halach przemysłowych i magazynach. Warto dowiedzieć się, jakie meble są najczęściej wybierane i jakie sprawdzają się najlepiej. Każdemu, kto przymierza się do zakupu mebli warsztatowych, przyda się także wiedza, na co zwracać uwagę podczas kupna?

Czym są meble warsztatowe?

Meble warsztatowe są wyposażeniem specjalnie przystosowanym do wykorzystania na halach produkcyjnych. Zazwyczaj są one wykonane z metalu, odpowiednio obrobionego i zabezpieczonego farbami. Meble warsztatowe powinny być przede wszystkim funkcjonalne, a walory estetyczne odgrywają drugorzędną rolę. Oczywiście są one schludne, ale charakteryzują się raczej prostym i minimalistycznym designem. Meble warsztatowe charakteryzują się także konstrukcją, która jest odporna na działanie warunków panujących na różnych halach produkcyjnych. Meble, które używane są na halach produkcyjnych to po prostu praktyczne, trwałe i solidne meble metalowe.

Rodzaj mebli warsztatowych

Meble warsztatowe to meble funkcjonalne, dlatego ich charakter i rodzaje są odpowiedzią na potrzeby ich użytkowników. To właśnie dlatego na rynku można znaleźć zróżnicowane rodzaje mebli warsztatowych.

Najpopularniejszy mebel warsztatowy, czyli szafka

Jednym z najpowszechniejszych mebli warsztatowych są wszelkiego rodzaju szafki. Można śmiało stwierdzić, że są one stosowane w każdej branży. Do ich cech charakterystycznych można zaliczyć dużą ładowność oraz udźwig. Ich masywność oraz wspomniane wcześniej cechy są koniecznością, gdyż przechowuje się w nich ciężkie narzędzia i sprzęty. Ponadto pozwalają one na utrzymanie porządku na stanowisku pracy, a także zabezpieczenie przedmiotów przed działaniem wysokiej temperatury, wilgotności lub innych warunków panujących w danym miejscu. Szafy warsztatowe mają tę zaletę, że można dowolnie wyposażyć ich wnętrze, a to pozwala na zaplanowanie przestrzeni tak, jak tego potrzebujemy. Szafy warsztatowe mogą mieć postać wysokich, dużych solidnych szaf, ale także małych szafek pasujących nawet tam, gdzie miejsce jest ograniczone.

Stoły warsztatowe, czyli porządek i precyzja

Kolejnym elementem wyposażenia warsztatowego, równie popularnym co szafy, są oczywiście stoły warsztatowe. Do ich produkcji stosuje się podobne materiały, co do produkcji szafy w związku z tym są one tak samo odporne na szkodliwe czynniki pochodzące z zewnątrz. Stoły warsztatowe mogą być stosowane jako miejsce pracy, czyli stoły montażowe. Jednak bardzo często są one ustawiane także przy maszynach jako podatkowy pulpit do pracy, miejsce przechowywania narzędzi itp. Konstrukcje stołu warsztatowego można dostosować do swoich potrzeb — na rynku dostępne są lekkie konstrukcje, jak i te wzmocnione. Liczne warianty wyposażenia sprawiają, że można dopasować je każdego miejsca pracy i preferencji każdego klienta.

Wózki warsztatowe mobilnym rozwiązaniem dla każdego

Istnieją zakłady produkcyjne i przedsiębiorstwa, gdzie wymagana jest wysoka mobilność, a miejsce pracy może zmieniać. Przykładem takiego miejsca może być chociażby warsztat samochodowy, gdzie jest kilka pozycji, w których naprawiane są auta. W takich miejscach idealnie sprawdzą się wózki warsztatowe. Zazwyczaj są to niewielkich lub średnich rozmiarów półki, regały lub szafki na kółkach. Dzięki mobilności, elementy przechowywane w danym wózku nie muszą być przenoszone, a można w każdej chwili zabrać je za sobą w dowolne miejsce na hali. Są to tzw. wózki narzędziowe. Innym przykładem wózków są te przygotowane specjalnie z myślą o danym pojemniku. Często spotyka się właśnie wózki idealnie przygotowane do przewożenia skrzyń.

Szafki na komputer przemysłowy

Coraz więcej maszyn stosowanych na halach przemysłowych jest sterowanych komputerowo. To z kolei wiąże się z koniecznością umieszczenia na hali komputera. Meble warsztatowe w postaci szafek na komputer przemysłowy idealnie sprawdzą się w tym celu. Ochronią one nie tylko komputer, ale także monitor i wszystkie przewody łączące poszczególne urządzenia, z maszyną i źródłem zasilania.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu mebli warsztatowych?

Jak wspomniano na początku tekst, kupno mebli warsztatowych wymaga odpowiedniej wiedzy. Trzeba zdawać sobie sprawę, na co zwrócić uwagę podczas zakupu, aby wybór był trafiony. Zatem kupując meble, trzeba sprawdzić:
– Materiał wykonania — chodzi tu zwłaszcza o dwie rzeczy. Pierwsza z nich to jakość materiału, a druga to fakt, czy sprawdzi się on w warunkach panujących na docelowej hali przemysłowej.
– Konstrukcję mebli — jest to kolejny ważny punkt do weryfikacji, który zaważy na tym, czy meble będą stabilne i trwałe. Ma to także ogromny wpływ na możliwość przechowywania w nich ciężkich narzędzi.
– Wykończenie mebli — chodzi tu przede wszystkim o łączenie elementów mebli, a także zabezpieczenie metalu odpowiednią farbą i lakierem.
– Organizację wnętrza mebla, która będzie miała ogromny wpływ na późniejszą organizację pracy.
– Dostosowanie do stanowiska pracy oraz ergonomię danego mebla — te cechy pozwolą pracownikom wygodnie korzystać z mebla.

Cofnij