Rodzaje wózków widłowych w magazynie

Magazyn to często bardzo niedocenianie środowisko przez wielu pracowników. Choć wydawać by się mogło, iż praca w takim miejscu nie jest zaliczana do najcięższych, nie jest ona także w pełni bezpieczna. Zazwyczaj w magazynie do transportu oraz układania towarów używany jest wózek widłowy. Zdecydowanie tego typu urządzenie transportowe jest w wielu przypadkach niezastąpione. Jednak jakie jeszcze wózki wykorzystywane są w takich miejscach?

Odpowiednie wyposażenie każdego magazynu

Utrzymanie magazynu, jak również wykonanie w nim niezbędnych prac bardzo często nie jest zadaniem prostym. Decydując się na wyposażenie hali magazynowej, należy bardzo dużą uwagę poświęcić odpowiedniemu doborowi sprzętu. Jest to bardzo istotne, ponieważ tylko dzięki temu możliwe jest właściwe wyposażenie magazynu, dzięki czemu wszelkie procesy będą zachodzić w nim błyskawicznie. Dystrybucja towarów, w szczególności w przypadku żywności powinna odbywać się bardzo szybko. Zatem jakie urządzenia są najbardziej potrzebne na magazynie?

Chętnie wybierany wózek paletowy

Jednym z podstawowych urządzeń, które powinny znajdować się w dużych ilościach na każdym magazynie jest z pewnością ręczny wózek paletowy. Nie jest to zbyt skomplikowane urządzenie, nie potrzebne są też do jego obsługi żadne specjalistyczne uprawnienia, a to właśnie dzięki niemu można bardzo szybko przetransportować paletę z jednego miejsca na drugie.

Tego typu wózek ręczny paletowy jest wykorzystywany przez kierowców podczas rozładunku. Popularny paleciak nie jest także drogim rozwiązaniem. Coraz więcej kierowców ma go również na wyposażeniu auta. Dzięki temu załadunek oraz rozładunek jest możliwy praktycznie w każdych warunkach. Należy wiedzieć, iż popularne paleciaki dostępne są na rynku w różnych modelach. Można zakupić urządzenia przeznaczone zarówno do przewożenia ładunków nieco cięższych, jak i tych lżejszych. Podczas korzystania z ręcznych wózków paletowych bardzo ważne jest przestrzeganie instrukcji użytkowania. W przypadku gdy paleciak będzie posiadał znacznie większe obciążenie, które przekracza dopuszczalną masę dla tego modelu, może on ulec uszkodzeniu, a nawet nieodwracalnemu zniszczeniu. Choć są to bardzo proste urządzenia w obsłudze, należy bardzo uważać podczas ich użytkowania i tym samym stosować się do wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Niestety bliski kontakt z tym urządzeniem może wyrządzić pracownikowi duże szkody.

Wózek widłowy do magazynowania palet

Niezastąpionym urządzeniem w każdym magazynie są z pewnością wózki widłowe przeznaczone do magazynowania palet. To właśnie za ich pomocą można bardzo szybko przemieścić towar, jak również ułożyć go na półkach magazynowych. Na rynku można znaleźć wiele różnorodnych modeli takich urządzeń, jednak zawsze ich częścią wspólną będą widły. To właśnie na nich zawsze kładziona jest paleta z towarem, która następnie jest przewożona lub też układana na regale. Tak jak w przypadku paleciaków, każdy model wózka widłowego ma również określony maksymalny udźwig, którego pod żadnym pozorem nie można przekraczać.

Można wyróżnić wózki widłowe boczne, w których operator musi usiąść bokiem i właśnie w taki sposób nim kierować. Bardzo popularne są również powszechnie określane jako wózki widłowe czołowe. W takim modelu operator siedzi przodem do kierunku jazdy. Jest to jeden z najczęściej wykorzystywanych modeli w magazynie, W zależności od potrzeb, wózki mogą być wyposażone w dodatkowe akcesoria, takie jak na przykład szyby czy też tylne światła.

Zdecydowanie praca na magazynie nie jest prosta. Choć do wielu czynności, jakie wykonywane są na tego typu obiektach można z powodzeniem użyć nowoczesnych rozwiązań, nadal sam obszar magazynowy nie jest w pełni bezpieczny. Dlatego istotne jest wykorzystanie najwyższej klasy urządzeń, aby zminimalizować ryzyko wypadku, a także szybko wykonać niezbędną pracę. Powszechnie wykorzystywane w magazynach są przede wszystkim różnego rodzaju wózki paletowe. Coraz częściej praca bez nich jest niemożliwa, jednak należy zwrócić uwagę na fakt, iż można wyróżnić kilka rodzajów takich urządzeń transportu bliskiego.

Pełną ofertę metalowych mebli warsztatowych znajdą Państwo pod linkami: Wózki paletowe ręczne oraz Wózki do palet elektryczne